Chameleon jemenský

Chamaeleo calyptratus

Rozšíření: Jemen, Saudská Arábie
Velikost: Samci do 45 cm, samice 30 cm (bez ocasu).
Reprodukce: Snáší až 60 vajec v jedné snůšce několikrát do roka. Inkubace při 27°C trvá cca 180 dní
Vlhkost: 40–50%
Délka života: Okolo 6 let (samice podstatně méně)
Teplota: 25–28°C přes den, lokálně až 35°C. Noční pokles na pokojovou teplotu

Statut ochrany: CITES II., EU příloha B
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chameleon jemenský je velmi zajímavý plaz původem z oblastí Arabského poloostrova, Jemenu a Saudské Arábie. V přírodě se vyskytuje na suchých a křovinatých místech a většinu času tráví ve větvích. Zaujme především svým uměním měnit barvy, jedinečným zrakem a dlouhým lepkavým jazykem.
Změna barev u chameleona je zapříčiněna především životními podmínkami v teráriu, jeho pocity, aktuálním rozpoložením a zdravotním stavem. Přestože se může zdát, že se zvíře dokáže zbarvit do kterékoliv barvy, není tomu tak. Každý jedinec má pevně určené spektrum barev. Obzvláště výrazní jsou samci. V jejich zbarvení se objevují pruhy ze žlutých, zelených, zčásti dokonce světle modrých odstínů a bílý a tmavý vzor. Samice jsou většinou jednobarevně zelené s tmavou kresbou. Čerstvě vylíhnutá mlád’ata mají většinou jen jednobarevné zelené zbarvení.
Dalším výrazným znakem je až 8 cm vysoká přílba samců, která je u samic podstatně menší. Ošupení těla je nepravidelné. Hřbetní hřebínek probíhá i na ocase. Skládá se z hustě za sebou stojících kuželovitých šupin, stejně jako hrdelní hřeben, který přechází i na břicho.
Chameleon jemenský je dokonalý lovec. Potravu dokáže spatřit na velkou vzdálenost a každé oko zvládne v jednom okamžiku vytáčet na jiné cíle. Jakmile zaostří na vhodnou kořist, vystřelí svůj lepkavý jazyk. Živí se téměř všemi druhy členovců (šváby, cvrčky, sarančaty aj.) Dospělý jedinec pozře i mláďata plazů, ptáků a menších savců.
Chameleoni se svlékají z kůže proto, protože rostou celý život a do staré kůže se už nevejdou. Ke svleku dochází asi jednou za dva měsíce. Nesvlékají kůži vcelku ale po částech. Proces svlékání trvá jedno dopoledne. Kůže mu začne praskat a třením o větvičky se jí postupně zbavuje.