Otázky a odpovědi

1. Co potřebuji vědět k tomu, abych mohl(a) začít chovat chameleona?

Nejprve si musíte odpovědět na to, zda-li budete vůbec schopni toto neobyčejné zvíře chovat. Jedná se o jednoho z náročnějších "mazlíčků", i když zkušení chovatelé to možná vidí jinak ;) Uvědomte si také, že chameleon není zvíře na tahání a dovádění. Potřebuje svůj klid a pečlivé zacházení. Když se o něj dobře postaráte, bude Vám naoplátku vděčným společníkem. Pokud se rozhodnete chameleona chovat, připravte si vhodně zařízenou ubikaci, která musí mít odpovídající teplotu, vlhkost, dostatečné osvětlení, patřičnou výzdobu a výbavu. A neopomeňte na neméně důležitou stravu! Mějte na paměti, že teď ten krásný a malý drobek může mít v dospělosti něco přes půl metru a že Vám bude společníkem třeba i 6 let. Doporučuji také projít několika diskuzními fory a pročíst řádně související problematiku teraristiky a úspěšného chovu chameleona jemenského.

2. Jaká je vhodná ubikace pro chameleona?

Především taková, kde bude mít zajištěny perfektní podmínky k životu. Zvířeti se snažte co nejvíce napodobit jeho přirozenou lokalitu výskytu. Pro chamelelona jemenského jsou domovinou polopouště arabského poloostrova, země Jemenu. Chameleon potřebuje k šťastnému životu dostatek prostoru, ubikaci tedy orientujte na výšku. Nejmenší doporučené rozměry pro jednotlivě chovaného, dospělého samce jsou 60x50x100(v) pro samici 50x50x80(v). Jako podklad je vhodný písek, možno smíchaný s rašelinou v poměru 1:1. Výška substrátu by měla být u samic nejméně 30cm. Jinak by mohlo dojít k zadržení snůšky a k vážným zdravotním komplikacím zvířete. Jako vhodnou ubikaci doporučuji nejlépe kombinované terárium (OSB desky + sklo) síťové terárium nebo celoskleněné. U celoskleněného terária však upozorňuji, že alepsoň jedna strana by měla být neprůhledná, tedy zastavěna stěnou nebo polepena tapetou.

3. Jak a čím vybavit terárium?

Chameleon potřebuje k spokojenému životu a hlavně svému zdraví dostatek tepla a světla, takže terárium musí být vybaveno hned několika světelnými zdroji. Prvním z nich je světlo vyzařující UVB záření, které chameleoni potřebují kvůli syntetizaci vitamínu D3, který řídí ukládání vápníku do kostí. Bez UVB není chameleon schopný vstřebat dodávaný vápník což vede ke křivici a následně k úmrtí. Doporučuji kompaktní UV zářivku od Lucky Reptile. Výhřevnost terária zajistí obyčejná bodová žárovka, která by měla utvořit jakýsi teplotní gradient dle vzdálenosti od žárovky od 25° do 28° s lokálním výhřevem až 35°. K celkovému dosvětlení použijte Lucky Reptile Bio Light Compact nebo trubicovou zářivku s širokým barevným spektrem. Dobu osvitu přizpůsobte délce venkovního světla. Přes léto cca. 12 - 14 hodin denně, v zimních měsících zkraťte dobu na 10 hodin. Samotné terárium musí být řádně odvětráno. Nejméně 2/3 stropu, nejlépe celý, musí být prodyštný. Cirkulaci vzduchu zajistíte několika větracími otvory na spod terária. Nepoužívejte žádné mechanické ventilátory, chameleoni nemají rádi průvan! Ubikaci vyzdobte zelení a dobře propletenými větvemi po kterých bude moci zvíře šplhat. Do terária můžete umístit kromě větví a umělých rostlin i živé rostliny. Nejprve si ale nastudujte, zda-li není ona rostlinka jedovatá!! Vhodné jsou různé druhy fíkusů, sukulenty, pothos; s výraznějšími květy třeba guzmánie, bromélie aj. Živá rostlina vám zajistí lepší přísun kyslíku a určitou vlhkost, kterou však udržujte spíš sušší, okolo 40 - 50%.

4. Jak často a čím chameleona krmit?

Chameleoni jsou převážně hmyzožravci, ke krmení se hodí většina hmyzu s vyjímkou bodavého hmyzu, mravenců a jedovatých jedinců (nevhodným hmyzem jsou i ploštice, berušky, mandelinky, světlušky). Za potravu volte běžně dostupné cvrčky, šváby, mouchy, sarančata a v létě smýkaný hmyz. Mláďatům chameleona se snažte množství nijak neomezovat. Denně může zdraví jedinec sníst klidně i 20 kusů hmyzu v závislosti na druhu a velikosti podávané potravy. V dospělosti (u samice v 6 - 7 měsících, u samce o něco později) snižte krmnou dávku na cca 8 - 10 kusů hmyzu a krmte obden. Krmný hmyz dávejte buď na volno nebo do krmítka (v prostoru zavěšená neprůhledná krabička, dostatečně hluboká, aby z ní hmyz neutíkal - nejlépe kelímek z kávomatu).

5. Potřebuje chameleon pít?

Tak jako každý jiný živí obratlovec, potřebuje i chameleon samozřejmě pít. Tekutiny mu podáváme formou rosení terária. Rosíme odstátou vodou v rozprašovači na květiny buď na listy rostlin nebo stěny terária. Mláďatům chameleona rosíme 1 - 2x denně, subadultům 1x denně a dospělým postačí 2 - 3x do týdne. Nikdy nerosíme přímo zvířata!! Většina chameleonů vodu nesnáší, a proto si odpusťte i vodopády a mlhovče, které způsobují v mnoha případech akorát zdravotní komplikace zvířete. Rosení zajistí i potřebnou vlhkost terária, nezapomeňte však, že dobře odvětrané a osvětlené terárium by mělo nejpozději do 2 hodin od rosení úplně vyschnout. Pokud se Vám bude zdát, že chameleon nepřijímá kapky vody sám a je dehydrovaný, můžete zkusit zvířeti podávat vodu kapáním na špičku tlamičky. Zdravotní stav a s ním spojené problémy vždy konzultujte s odborníky!

6. Musím zvířeti zajistit nějaké vitamíny a přídavky stravy?

Jelikož má chameleon v zajetí odlišné podmínky od těch, které má ve volné přírodě, musíme tomu přizpůsobit i přísun důležitých vitamínů, minerálů a vápníku. Ani krmný hmyz běžně k dostání ve zverimexech nedosahuje zdaleka kvalit hmyzu, kterým se chameloni živí v přírodě. Proto je potřeba dodávat tyto důležité látky uměle. Jako zdroj vápníku může posloužit JBL Microcalcium, Biomin H, vyvařená a naškrábaná sepiová kost nebo najemno pomleté vaječné skořápky. Přísun vitamínů a minerálů zajistíme podáváním preparátů jakými jsou např.: Reptivit, Plastin, Roboran H, Reptimineral C aj. Připravenou směsí obalujeme krmný hmyz nebo aplikujeme tzv. metodu "gutload", kdy hmyz těsně před podáváním přímo nakrmíme vitamíny. Dávkování a složení je individuální, a proto jej vždy konzultujte s odborníkem!! Neodborným dávkováním můžete zvířeti snadno přivodit zdravotní komplikace nebo ho dokonce zabít!!

7. Může chameleon také onemocnět?

Samozřejmě, i chameleon může trpět řadou nemocí ale je jen na Vás, jak velkou šanci onemocnět zvířeti dáte. Pečlivým a odborným přístupem tato rizika minimalizujete. Z nejběžněji častých onemocnění a zdravotních problémů vyjmenuji tato:

- dehydratace se projevuje zapadlými očními víčky. Zvíře většinou polehává a ztrácí chuť k jídlu i aktivnímu životu . Zvýšíme frekvenci rosení, případně dáváme chameleonovi pít z kapátka.

- zácpou může trpět zvíře, které je na pohled apatycké, nežere, nemusí ani pít a je nafouklý. Zvířeti můžeme ponořit břicho do vlažné vody na cca 15 minut a podat kapátkem 2 kapky olivového oleje.

- křivice (rachitis) způsobená nedostatkem vápníku a UVB záření, tedy vitamínu D. Zvíře má deformované a oslabené končetiny, špatně se pohybuje, spíše vůbec, vede ke ztrátě stability, svalovým třesům, někdy dysfunkci jazyka (schopnosti střílet), kosti se lámou a neléčené zvíře často uhyne.

- infekce, napadení roztoči je běžné u dovážených zvířat žijících ve volné přírodě. V zajetí u špatně větraných terárií. Přílišná vlhkost vede k plesnivění terária a též k tvorbě roztočů a jiných parazitů. Zvíře může přestat přijímat potravu, ztrácet na váze či trpět průjmem. Vhodné je nechat provést rozbor trusu a nasadit adekvátní odčervovací přípravek. Časté svlékání může signalizovat napadení ektoparazity (vnějšími roztoči), kteří jsou viditelní pouhým okem. Na odstranění se používají antiparazitní přípravky, kterými postříkáme zvíře i terárium.

- onemocnění dýchacích cest, je úzce spjato s roztoči a ostatními parazity. Souvisí tedy především s nevhodným zařízením terária. Přílišná vlhkost, plísně, vysoké nebo naopak příliš nízké teploty, promočení a prochladnutí zvířete, špatné odvětrání a přísun kyslíku. To vše může vést k problémům s dýcháním, či dokonce k zápalu plic! Léčí se antibiotiky a nutná je návštěva veterináře.

- špatné svlékání je častým problémem díky nízké vlhkosti vzduchu. V době svlékání doporučuji zvýšit intenzitu a frekvenci rosení. Případně můžem zvířeti vlhčit postižená místa a pinzetou opatrně odstranit zbytky uschlé kůže. Většinou si zvíře pomůže samo otíráním o větvičky. Dbáme však na správnou vlhkost terária.

- zadržená vejce, můžou být vážným problémem u samičky chameleona. Většinou se jedná o vejce příliš mladé samičky nebo o neoplozená vejce. K zadržení snůšky může dojít pokud je zvíře dehydrované, stresované, poraněné nebo třeba nemá vhodné podmínky k vykladení snůšky. V takovém případě doporučuji vyhledat odborníka! Provést rentgen, podat vitamín D a vápník, veterinář může píchnout oxytocin.

- DNA se projevuje otoky na končetinách a kolem páteře. Důsledkem je selhání ledvin z důvodu dlouhodobé dehydratace nebo podchlazení. Zmírnit potíže se dají podáváním vitamínu A a zavodňováním. Nemoc a její důsledky jsou však bohužel nevrátné!

O zvíře vždy pečujte dle nejlepšího vědomí a svědomí! Nejde o hračku ale o živého tvora, který má jisté nároky. Před pořízením tohoto domácího miláčka se ujistěte, že budete moci zvířeti zajistit vhodné podmínky k jeho životu!!